sivilce-izi-tedavisi
Devamı

Sivilce tedavisi altında yatan neden göre farklı yöntemler uygulanarak yapılabilir. Sivilce yağ bezelerinin ve kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşur. En yaygın cilt problemleri arasında yer alır. Özellikle vücudu çokça sebum üreten bireylerde ölü deri hücreleri gözenekler içine sıkışır. Bu durumda da iltihaplı akneler ortaya çıkar. Her yaştan insanda görülebilen sivilceler daha çok gençler arasında yaygındır. Her birey için ayrı akne tedavisi uygulanır. Genellikle 1 ile 2 hafta gibi kısa sürede bitmeyen bu tedavilerde sivilce oluşumundaki neden tedavinin seyrini belirler. Fototerapi, lazer, drenaj, antibiyotikler, retinoidler gibi sivilce tedavileri bulunur. Birey için en uygun olanı hekim kontrolü ardından karar verilir.

Altın İğne ile Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi içerisine güvenle kullanılan bu yöntem iğneli radyofrekans yöntemi olarak ta bilinir. Farklı tedavilerle bir arada kullanmak daha başarılı sonuçlar sağlar. Bu yöntemde çok küçük iğneler bulunur. İğneler ile cilt altına radyofrekans enerjisi verilir. Bu şekilde cilt altında bir ısı meydana gelir. Isı kolajen oluşumunu tetikler ve cilt bu şekilde kendini yenilemiş olur. Uygulama öncesinde uyuşturucu kremler kullanılır. Çünkü altın iğne akne tedavisi yapılırken iğneler kullanılır. Cildin içine giren iğneler ile cilt altına radyofrekans verilir. Bu şeklide enerji doğrudan cildin içine geçer ve çok daha etkili sonuçlar ortaya çıkar. Her yaştan bireye uygulanabilen radyofrekans sivilce tedavisi antibiyotik kullanımı ile de etkilerini artırabilir.

Thulium Lazer ile Akne Tedavisi

Sivilce Tedavisi yapılırken özellikle sivilce izleri için lazer yöntemleri kullanılabilir. En yeni sistemlerden biri olan thulium lazer, kahverengi olarak kalan izlerin tedavisinde oldukça etkilidir. FDA tarafından onaylı bu lazer sistemi 1927 nm dalga boyunda enerji üretir. Bu dalga boyunun özelliği doğrudan renk hücrelerini etkilemesidir. Baby face olarak ta bilinen thulium lazer akne tedavisi cildin kalitesini artırır. Her seansta yaklaşık olarak yüzde 10 oranında bir düzelme sağlanmakta ve ilk seanstan itibaren sonuçlar görülmeye başlanmaktadır. İyi sonuç alınması için lazer akne tedavisi kapsamında 3-5 seans yaptırılmalıdır. Lekenin derinliğine göre seans sayısı değişebilir. 

Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce tedavisi kapsamında sivilce izleri içinde ayrı yöntemler kullanılır. Özellikle derin bir şekilde yerleşen sivilceler iz bırakır. Sivilcenin koparılması, güneşe maruz kalınması iz oluşumunu tetikler. Ciltte çökük çukurlar, kırmızı lekeler, kahverengi lekeler şeklinde oluşan sivilce izleri derinleştikçe tedavi edilmeleri zorlaşabilir. Özellikle çukurlaşan izler kalıcı olabiliyor. Sivilce izine göre tedavi şekli belirlenir. Kişiye özel analizler yapılarak en iyi sivilce izi tedavisi belirlenir. Hekimin uygun görmesi durumunda lazerle tedavi yapılabiliyor. Yüzdeki sivilceler için leke açıcı kremler, mezoterapi, kimyasal peeling, Q swihct lazer ve thulium lazer tedavileri kullanılabiliyor. Çukur şeklindeki izler içinde lazer uygundur. Çukur görünümünün azalması için ciltteki kolajenin artması gereklidir. Bunun için altın iğne, gençlik aşısı ve PRP gibi tedaviler kullanılabilir.

Sivilce tedavisi çalışmalarında çukur çok derin ise önce dolgu yapılır. Sonrasında dolgu üzerine iğne kullanılır ve alt dokuyla dolgu arası serbestleştirilir. Bu da tedaviye olumlu etkiler katar. Çukur şeklindeki izler için daha fazla seans sayısına ihtiyaç duyulur. İyi bir sonuç almak için komplike tedaviler kullanılmalıdır. Seans seans yapılan sivilce izi tedavisi yapılırken her işlemde bir miktar düzelme sağlanır. Leke şeklinde izler daha kolay tedavi edilir. Derin çukur izler için yapılan tedavilerde çukurlar geçmeyebilir. Ancak azaltılır ve sivilce izi tedavileri ile cilde daha uyumlu bir hale getirilir.

İlaçla Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi içerisinde kullanılabilecek ilaçlarda bulunuyor. Sivilce gelişimini durdurmak için kullanılan bu ilaçların bazıları ciltteki yağı azaltmaya yönelik bazıları ise bakterileri öldürmeye yöneliktir. Benzoil peroksit pek çok sivilce jelinde ve kreminde bulunur. Hem var olan sivilcelerin kurutulmasında hem de yenilerinin önlenmesinde tercih edilir. Akneye neden olan bakterileri de öldürdüğü için benzoil peroksit, en iyi sivilce tedavisi ilacı olarak tanımlanabilir. Kükürtte bazı lokasyonlarda, maskelerde ve temizleyicilerde bulunur. Daha az yaygın olsa da rezorsinol da kullanılır. Ölü deri hücrelerini çıkarır. Salisilik asit ise genellikle sabunlarda ve akne önleyici tedaviler de yer alır. İlaç kullanılmasına karşılık hala semptomlar devam ediyor ise tıbbi destek alınmasının zamanı gelmiştir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Planlanır?

Sivilce Tedavisi her yaşta uygulanabilir yöntemler içerir. Ancak tedavisi yapılmayan akneler iz bırakabilir. Kalan sivilce izleri kötü görüntü oluşturur. Tedavi için ilk olarak cilt hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Eczanelerde bulunan dermotolog reçetesi dışında hazırlanan karışımlar kullanılmamalıdır. Bireyler sivilce tedavisi süreci boyunca sabırlı olmalıdır. Sivilce izinin durumuna göre 2 ya da 3 ay sürebildiği gibi bir yılda sürebilir. Tedavi sürecinde ya da sonrasında cilt yapısına uygun temizleyiciler ve ürünler kullanılabilir. Sivilcenin şiddetine göre sivilce tedavisi planı yapılır. İltihaplı ya da iltihapsız olan akneler için uygun antibiyotikler kullanılabilir. A vitamini, hotmonel ilaçlar, küçük cerrahi uygulamalar, lazer ve ışık tedaviler de bu süreçte kullanılabilir.

Sivilce Tedavisi Sonrasında Tekrar Çıkabilir mi?

Sivilce tedavisi sonrasında tekrarlayıp tekrarlamama durumu kişinin cilt yapısı ile alakalıdır. Özellikle cilt yapısı yağlı olan bireyler için risk bulunur. Bu nedenle cildi yağlı olan bireyler cilt yağlanmasını engelleyen ürünler kullanımı önerilir. Bu şekilde sivilce oluşumu engellenebilir. Tedavi sonrasında sivilcelerin tekrar oluşmaması garanti edilmez. Kişiden kişiye değişen bu durumlarda akne tedavileri ile yeni sivilce oluşumu kontrol altına alınabilir. Bu şekilde de sivilce izi oluşması önlenmiş olur. Her yaşta ve cilt tipinde sivilceler oluşabilir. Uzman dermatolog bireylerdeki sivilcelere neden olan etkenleri analiz eder ve bu etkenleri giderdikten sonra izleri yok etmek için çeşitli yöntemler uygulayabilir.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail