Lazerle Çil Silme
Devamı

Leke Tedavisi cilt lekeleri için uygulanır. Enfeksiyonlar, döküntüler, pigmentasyon bozuklukları, doğum lekeleri gibi farklı etkenlerden dolayı cilt lekeleri oluşabilir. Çoğu zararsız olsa da bazıları tıbbi yardım gerektirebilir. Cildin rengini aldığı melanin pigmenti fazla olduğunda koyu renkli cilt yapısı ortaya çıkarırken az olduğun açık renkli bir yapı oluşturur. Bu nedenle cilt lekeleri tedavileri için öncelikle lekenin nedeni anlaşılmalıdır. Bu şekilde hangi tedavinin var olan lekeye karşı etkili sonuçlar sağlayacağı görülebilir. Ciltte yeni çıkan cilt lekesi gitmediğinde hekim kontrolü gerekli olabilir. Büyüklüğüne, şekline ve dokusuna bağlı olarak tıbbi yardımlar alınabilir.

Leke Tedavisi Nasıl Önlenir?

Leke Tedavisi yapılırken farklı sorunlara ve cilt yapılarına göre farklı yöntemler ön plana çıkabilir. Tedaviden önce lekeleri önlemede önemlidir. Renksiz olan cilt lekeleri tüm nedenleri önlenemeyebiliyor. Ancak yapılacak küçük koruyucu uygulamalar ile güneş yanığı, güneşten korunma melazma hatta cilt kanseri riski azaltılabilir. Güneş koruyucu kullanarak, öğlen güneşinin dışında kalarak, bol giysilerle vücudu örterek güneşten korunabilir. Doğum lekeleri tarzında lekeler tedavi gerektirmez. Renksiz lekelere dikkat edilmelidir. Erken tanı ve cilt lekeleri tedavisi ile daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Hastanın geçmiş hikayesine göre en etkili çözüm bulunur. Farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunlar leke türünün kaynağına göre tercih edilmelidir.

Thulium Lazer ile Leke Tedavisi

Leke Tedavisi içerisinde tüm lekelere güvenle kullanılan lazer sistemi, lekeleri açar ve ciltteki kollejen üretimini artırır. Bu şekilde cildin daha iyi bir şekilde görünmesi sağlanır. Ciltte minik kanallar açan Thulium lazer leke tedavisi ile cildin üst tabakalarına çok zarar verilmez. Açılan kanallardan aşağıdan yukarıya doğru bir iyileşme sağlanır. İyileşme ile ciltte kabuklaşmalar oluşur. Sık tercih edilen bu yöntemde leke oluşmasına neden olan melanosit hücreleri hedeflenir. Melazma, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çillerin azaltılması, gözeneklerin azaltılması, cilt tonunun eşit hale gelmesi için lazer leke tedavisi uygulanabilir. Uygulaması çok basittir. Seans sonrasında ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Ancak birkaç gün içinde bu kızarıklıklar geçer.

Altın İğne ile Leke Tedavisi

Leke Tedavisi içerisinde yeni leke oluşumunu azaltan bir sistemdir. İğneli radyofrekans cihazı ile cildin içine girilir. Verilen radyofrekans özelliği ile cilt altı ısıtılır. Kolajen sentezi uyarımı ardından kırışıklıklar ve ton farkı azalmaya cildin kalitesi artmaya başlar. Güvenle kullanılan altın iğne leke tedavisi ile ince kırışıklarda azalır. Tedavi sonrasında leke açıcı kremler kullanılabilir. Bu tedavi metodu derinlere yerleşen inatçı lekelerde oldukça etkilidir. Sivilceler içinde bu yöntem kullanılıyor. Sivilce tedavisinden sonra kalan leke ve izler içinde altın iğne tedavisi kullanılabilir. Tedavilerde farklı cihazların kombine bir şekilde kullanılması daha başarılı sonuçlar sağlar. Leke tedavisi, izinin tamamen ortadan kaldırılması ve geri dönüşüne engel olmak için farklı yöntemler bir arada kullanılabilir.

Q- Switch ND- YAG Lazer ile Leke Tedavisi

Leke Tedavisi çeşitleri içerisinde güvenle kullanılan yöntemler arasındadır. Diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Çok kısa sürelerde atış yapılan bu tedavilerde cilde renk veren hücrelerde küçülme sağlanır. Konfor ve kolay bir şekilde uygulanan Q-Switch Nd Yag Lazerle leke tedavisi içerisinde acı hemen hemen hiç olmaz. Uygulama sonrasında güneşten korunmak önemlidir. Güneş koruyucular kullanarak tedavi süreci desteklenebilir. Uygulama sonrasında belirli kızarıklıklar oluşabilir. 10- 15 dakika içerisinde bu kızarıklar da geçecektir. Melonositin çok çalışmasının azaltılmasının hedeflendiği bu lazerle leke tedavisi gençlik aşısı, prp, altın iğne gibi yöntemlerle birlikte kullanılması önerilir.

Mezoterapi PRP ile Leke Tedavisi

Leke Tedavisi içerisinde etkili metotlardan biridir. Cildin ihtiyacına göre belirlenen ilaçlarla özellikle derin lekelerde lazer tedavileri desteklenir. Bu yöntemde leke açıcı ilaçlar, mineraller ve vitaminler içeren çok ince iğneler kullanılır. Cilt altına enjekte edilen iğneler ile uygulanan mezoterapi leke tedavisi ile alttan gelen cildin kalitesi artırılır. Yeni cildin dayanıklılığı bu şekilde artırılır. PRP yöntemi de oldukça etkilidir. Ancak tek başına kullanılmaz. Bu yöntem cildin kalitesini artırmaktadır. Bu nedenle mezoterapi gibi işlemlerle bir arada kullanılır. Bu alanda PRP leke tedavisi yönteminde özel steril tüplerde hastanın kanı alınır. Satrafüj denen özel döndürme işlemlerinden geçirilir. Trombosit denilen vücudun iyileştirici hücreleri ayrılır. Elde edilen hücreler ile zengin bir serum oluşturulur. Ve kullanılan tedavi yöntemine yardımcı olarak kullanılır.

Lazerle Çil Silme

Leke Tedavisi araştırmalarında çil silme de çokça talep edilir ve başarılı sonuçlar sağlanabilir. Beyaz tenli insanlarda çokça olan minik kahverengi lekelerin yok edilmesi için lazer tedavileri kullanılabilir. Bu çiller esasında cildin bir özelliğidir. Ancak bazı bireyler bu görüntüden rahatsız olabilir. Çilli insanların leke tedavisi yöntemleri tercih etmesinin yanında güneşten korunması çok önemlidir. Çiller için kullanılabilecek tedaviler arasında iğneli radyofrekans, q switch lazer, Thulium lazer gibi yöntemler karşımıza çıkar. Cilde zarar vermeden silinmeye çalışılan çiller için leke tedavileri kullanılabilir. Çilleri olan bireyler genetik olarak güneşe karşı hassastır. Bu nedenle güneşe maruz kalmamaya özen göstermelidirler.

Melazma Güneş Lekesi Tedavisi

Leke Tedavisi yöntemleri içerisinde güneş lekeleri en çok tedavi edilen lekeler arasında yer alır. Doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, hamilelik, güneşlenme gibi durumlarda güneş lekeleri tetiklenebilir. Özellikle gebelerde daha sık kullanılır. Oldukça yaygın bir sorun olan güneş lekesi genç kadınlarda daha çok görülür. Yüzeysel lekelerde tedaviler daha başarılı sonuçlar verir. Daha çok yanaklarda, alın, üst dudak gibi alanlarda görülür. Kollarda ve çenelerde de nadiren görülebilir. Bu tür lekeler için lazer tedavileri, leke kremleri, kimyasal peelingler güneş lekesi tedavileri olarak değerlendirilir. Bu şekilde lekeleri olan bireyler her mevsim gün içinde 4 kere 50 faktörlü güneş kremi kullanmalıdır.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail