Özellikle beyaz tenli insanlarda, yüz ve omuz gibi güneş gören yerlerde görülen minik kahverengi lekelerdir. Çiller aslında yok edilmesi gereken bir sorun değil cildin bir özelliğidir. Pek çok insan çillerini sever sildirmek istemez. Ama siz çillerinizin silinmesiniz istiyorsanız özellikle lazer tedavileri ile çillerinizden kurtulabilirsiniz

Yüzdeki Çiller Neden Oluşur?

Çiller, genetik olarak yatkın insanlarda, güneş gören yerlerde oluşur.  Cildimizdeki renk veren hücrelerin yani melanositlerin bölgesel olarak çok çalışması sonrası ciltte melanin denilen renk maddesi birikir ve minik kahverengi lekeler oluşturur.

Çilleri Geçirmek için Ne Yapmalıyım?

Birinci kural güneşten korunmalısınız. Çillerin oluşmasında güneş çok etkilidir.

Derimizin üst katmanlarında Melanosit denen hücreler vardır. Bu hücreler güneş gördüklerinde vücudumuzu güneşten korumak için derimizin rengini koyulaştırırlar. Güneşe çok çıkarsak melanositler melanin denilen renk maddesi üretir dolayısıyla cildimiz koyulaşır. Yani güneşte bronzlaşırız. Bu aslında bizim güneşten korunmamız için vücudumuzun savunma mekanizmasıdır.  Çilleri oluşturan melanin maddesinin birikmesidir. Genetik olarak yatkın insanlarda melanin bazı bölgelerde çok birikir, çilleri oluşturur. Kısacası çilleri güneş tetikler güneşten korunmak çillerin oluşumunu azaltır. Oluşmuş çillerin tedavisi için lazer tedavileri kullanıyoruz.

Lazerle Çil Tedavisi

Lazerle çilleri silmek için Thulium lazer, q switch lazer ve iğneli radyofrekans tedavileri uyguluyoruz.

Çil tedavisinde lazer kullanmamızın sebebi, çilleri cilde zarar vermeden silmeye çalışmaktır. Çünkü çilleri olan insanlar genetik olarak güneşe hassastır. Bu kişilerin ciltleri tahriş olursa ve bu durumda güneşe maruz kalırlarsa daha fazla leke olur. Bu nedenle çil tedavisi yaparken bu hassas ciltler için cilde zarar vermeyen lazer tedavileri kullanılmalıdır.

Thulium lazer çil tedavilerinde en sık kullandığımız lazerdir. Çünkü 1927 nm dalga boyunda ışık üretir. Thulium lazer bu dalga boyu ile ciltteki renk hücrelerini hedef alır. Thulium lazer ile cildiniz hafifçe soyulur. Bu atılan kabuklar ile çillerde belirgin azalma olur.

Q switch  lazerler  özellikle renk veren melonosit hücrelerini hedef alır. Böylece melonositlerin, melanin üretmesi azalır. Q switch lazerler bu şekilde lekeleri tedavi eder. Bu lazerlerin en büyük avantajı leke açma işlemi yaparken cilde zarar vermezler. İşlemden sonra hafif bir kırmızılık olur, 15-20 dakika içinde bu kırmızılık kendiliğinden geçer.