Buz-Lazer-Epilasyon
Devamı
Nd-Yag-Lazer-Epilasyon
Devamı

Lazer Epilasyon diğer epilasyon çeşitlerine göre daha sağlıklı ve kalıcıdır. İstenmeyen tüyler kalıcı olarak yok edilir. Klasik yöntemlere göre de acısızdır. Uzmanlar ve doğru cihazlarla yapıldığında oldukça zararsız ve acısızdır. Cihaz seçimi lazer epilasyon uygulaması yapılırken uygulanacak bölgeye, cilt rengine, cilt tipine ve kıl yapısına göre yapılır. Bu analizler sonucunda uygulamanın kaç seansta tamamlanacağı bilgisi de verilebilir. Tüyün değil kıl kökünün yok edildiği lazer epilasyon yöntemleri tüyün tekrar cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesini de engellemiş olur. Lazer denilen olay ışınların uyarılması ile elde edilen bir ışık demetidir. Hem tıbbi hem de estetik pek çok alanda kullanılan lazer, uzun yıllardan bu yana epilasyon uygulaması olarak ta kullanılıyor. Farklı çeşitleri bulunur.

Aleksandrite Lazer ile Epilasyon

Lazer Epilasyon uygulamaları içerisinde en etkili dalga boyuna sahip olan bu cihaz, en iyi epilasyon cihazı olarak tercih edilir. Yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilir. 755 nm dalga boyuna sahip olan Alexandrite Lazer büyük bir başlığa sahiptir. Bu nedene daha geniş bölgelere daha hızlı etki eder. Epilasyon seanslarını kısaltır. Yüksek soğutuculu bir sisteme sahiptir. Bu nedenle acı hissi oluşmaz. Koyu olmayan tenlerde ve koyu renkli kıllarda oldukça etkili olan bu cihaz tüylere rengini veren melanin tarafından iyi tutulur. Bu da açık renkli kişilerde daha etkili bir epilasyon işlemi ortaya çıkarır. Cihaz cilde temas etmiyor, uzaktan atış yapıyor. Bu da sağlıklı bir uygulama olmasında etkili oluyor.

Buz Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon yöntemleri içerisinde seri atışlarla kılı daha iyi ısıtan Diode Lazer, Alman firması tarafından üretilmiştir. Çok iyi bir soğutma sistemine sahip olduğu için buz lazer epilasyon olarak biliniyor. Bu cihazla yapılan uygulamalar esnasında cildin ısınmasının önüne geçilir. Bu da daha az acılı ve daha güvenli bir epilasyon ortaya çıkarıyor. Bu yöntemin ana hedefi ışının kıl köküne sabitlenmesidir. Ütüler şeklinde birden çok hedefi aynı anda yok eder. Diğer lazerlere göre de daha acısızdır. Epilasyon işlemlerinde kıl kökü yeterince ısıtılmıyor ise. Kıl tekrar çıkabilir. Bu nedenle bu Diode Lazer Epilasyon yönteminde kıl kökünün yeterince ısınması sağlanır. Erkek epilasyon işlemlerinde de bu yöntem kullanılır.

ND YAG Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon sistemleri içerisinde yer alan bu sistem çok koyu renkli ve bronz kişiler için tavsiye edilir.  Nm dalga boyunda ışık üreten bu sistemde cildi yakma olasılığı da daha azdır. İnce kıllarda etkili olan bu sistem geniş çağlı ucu ve uzun atım süresi ile siyah ve kalın kıllarda daha çok etkilidir. Açık renkli bireylerde siyah renkli kıllarda oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Alt bacak ve kol altı gibi kolay bölgelerde ND YAG Lazer epilasyon tercih edilebilir. Bu bölgeler için seans yeterli olabilir. Esmer kişilerdeki ince kıllar için daha fazla seans gerekli olabilir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi ND YAĞ lazer uygulamasında da seans seans uygulamalar yapılır. Bir miktar acı hissi uyandırabilir.

Lazer ile Kıl Sarartma Uygulaması

Lazer epilasyon uygulamaları arasında kıl sarartma işlemleri de bulunur. Açık renkli ve ince kıllar için bu işlem tercih edilir. Bu tarz kıllar için iyi bir lazer sistemi bulunmuyor. Bu nedenle lazer ile kıl sarartma daha iyi bir seçim olabiliyor. Bunun için Q- Switch Nd- Yag lazer kullanılır. Bu işlemde kıla rengini veren pigment hedef alınır. Bu şekilde açık renk kıllar sarartılmış olur. Bu işlemde seanslara devam edildikçe tüylerde seyrelmeler bile oluşabilir. Ayrıca bu epilasyon sistemi ile cilt lekeleri de azalır. Her mevsimde uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgelerine Uygulanabilir?

Lazer Epilasyon uygulamalarında doğru cihaz seçildiğinde tüm vücut bölümlerinde kullanılabilir. Ancak vücut bölgelerine göre sıklığı doğru ayarlanmalıdır. Koltuk altı bölgesi 4 ile 6 seans arasında uygulanabilir. Cilt altındaki dokulara etki etmeyen lazer ışınları sadece tüyleri etkiler. Bu nedenle güvenle kullanılabilir. Bikini bölgesinde ise 6 seans uygulamalar yapılabiliyor. Bu bölgede de başarı oranı yüksektir. Genital bölge için lazer operasyonlar tercih edildiğinde  tüylerin kalın ve koyu renkli olmasına bağlı olarak 4 ile 6 seans arasında sürebilir. Bacak bölgesindeki tüylenmede genetik etkenler çok fazladır. Alanda diğer bölgelere göre daha fazla olduğu için çoğunlukla 6 seans olarak lazer epilasyon süresi olabiliyor.

Lazer Epilasyon uygulamalarında kol bölgesi için hem kadınlar hem de erkekler tarafından talep edilebiliyor. Kol kısmındaki tüylerin yapısına bağlı olarak 10 seansa kadar uzayan epilasyon uygulamaları sürebilir. Yaz aylarında kollar açıkta olduğu için bu aylarda kollara epilasyon uygulaması yapılması önerilmez. Göğüs bölgesi erkekler tarafından tercih edilir ve Alexandrite lazer ile bu işlem uygulanır. Sırt bölgesi ise hem sağlık hem de estetik kaygılarla lazer epilasyon uygulamaları talep edilebilir. Bölgedeki tüyler hem kalın hem de deriye yerleşmiş olduğundan yapılan lazer işlemi oldukça etkili sonuçlar verir. Ense bölgesi içinde lazer uygulamaları kullanılabilir. Özellikle erkekler bu bölge için lazer talep eder.

Lazer Epilasyon uygulama alanları arasında boyun bölgesi de bulunur. Bu bölge erkeklerde tıraş bölgesidir. Sivilcelenme ve kıl dönmesi gibi sorunlar oluşabilen bu bölgeler geleneksel tıraş yöntemleri ile tahriş olur. Bu nedenle bu bölgedeki tüylerde azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Yüz bölgesinde de genetik geçişli olarak tüylenme olabilir. Bu durumda hormon düzeyine bakılabilir. Genetik nedenlerden oluyor ise diode lazer epilasyon kullanılması önerilir. Bıyık bölgesindeki ince tüylerin epilasyonu uzun sürebilir. Yaklaşık 10 seansta tamamlanabiliyor. Çene bölgesi için yapılacak epilasyon işlemleri uzun süren uygulamalar arasında yer alıyor. Hormonal nedenli olabilecek olan bu bölgedeki tüylenmede öncelikle kişinin sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Sonrasında uygulamalara geçilir.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail