İstenmeyen dövmeleri sildirmek için kimyasal peeling, dermabrasyon (mekanik soyma yöntemleri), cerrahi eksizyon (dövme alanının kesilerek çıkarılıp cildin tekrar dikilmesi) gibi yöntemler kullanılabilir. Fakat bu yöntemlerin hepsi, ciltte kalıcı iz bırakır. Bu nedenle dövme sildirmek için en iyi yöntem lazerle dövme sildirmedir. 

Dövme sildirmede kullanılan lazer cihazları; q switch lazer ve pico lazerlerdir. 

Lazerle Dövme Sildirme Nasıl Yapılır?

Lazerle dövme sildirme işlemi için Q-switch lazer kullanıyoruz. Bu lazerler dövmedeki boyayı parçalar, parçalanan boya vücudumuzdaki makrofaj dediğimiz savunma hücreleri tarafından ortamdan uzaklaştırılır. Bu şekilde dövme yavaş yavaş silinir. Yani lazerle dövme sildirme işlemi seans seans yapılan bir uygulamadır. Her seansta bir miktar boya parçalanır, boya rengi açılır. 

Dövme Kaç Seansta Silinir?

Lazerle dövme sildirme işleminin kaç seans süreceği boyanın derinliğine göre değişir, amatör dövmeler birkaç seansta tamamen çıkar. Profesyonel dövmeler çok derine işledikleri için çok seans gerektirir. Ayrıca renkli ve üst üste yapılmış dövmeleri çıkarmak için daha zordur. Dövmenin yeri de önemlidir. Boyun gibi cildin ince olduğu yerlerde daha dikkatli olmak gerekmektedir. Kliniğimize geldiğinizde doktorumuz tarafından dövmeniz muayene edilerek bu konuda size daha kesin sayılar verilebilir.

Dövme Sildirme Fiyatları

Dövme sildirme fiyatı dövmenin büyüklüğüne göre belirlenir. Küçük figürler yaklaşık 400-500 tl tutarken tüm kolu kaplayan bir resimler 1500-2000 tl tutabilir. Tabi toplam ödeyeceğiz fiyat seans sayısına bağlıdır.  Seans sayısı dövmenin derinliğine bağlıdır. Amatör dövmeler daha yüzeyseldir, daha kolay çıkar, bir iki seans yeterli olur, dövme sildirme fiyatı daha az olur. Profesyonel dövmeler de boyalar daha derindedir, bu nedenle profesyonel dövmeler daha zor çıkar, daha çok seans gerektirir.  Bu nedenle dövme silme fiyatı daha fazla olacaktır.

Dövme Sildirmek İsteyen Dikkat

Ankara’da dövme silme işlemi yapan birçok yer vardır. Lazerle dövme sildirmek için mutlaka doktor olan bir klinik veya hastane seçmelisiniz. Çünkü dövme çıkarmak için kullanılan lazerler yalnızca doktor olan kliniklerde kullanılabilir. Doktor olmayan yerlerin yasal olarak lazer kullanma hakları yoktur, bu nedenle uygun işlem yapmaları mümkün değildir. 

Ankara’da dövme silme işlemi yapan bir klinik olarak size birinci tavsiyemiz, dövme sildirme işleminin uzun ve zor bir işlem olduğunu bilerek dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünmeniz. Özellikle bir dövmeyi başka bir dövme ile kapatmak iyi bir çözüm değildir.
Evde dövme sildirmek için kullanılan solüsyonlar, internette satılan ilaçlar asit içerir. Özellikle triklorasetik asit içeren bu solüsyonlar, cildi yakarak dövmeyi çıkarmaya çalışır. Kimyasal yanık cilde zarar verir ve kalıcı hasar bırakır. Dövme çıksa bile yanık izi kalır. Bu nedenle çıkarmak istediğiniz dövme varsa mutlaka doktor olan bir kliniğe başvurmalısınız.