Kırışıklık Tedavisi
Devamı
Kaş Çatma Tedavisi
Devamı
Diş Sıkma Tedavisi
Devamı
Terleme Tedavisi
Devamı

Botulinum toksin içeriğine sahip ilaçlar yapılan uygulamalarda kasın aktivitesini geciktirir. Bir tür bakteri tarafından üretilen toksinler en çok yüz kırışıklıkların azaltılmasında kullanılır. Bunlar dışında migren tedavisi, idrar kaçırma, terleme tedavisi, servikal distoni gibi diğer kullanım alanlarında da etkilidir. Kapsamlı tıbbi destek tedavileri arasında yer alan Botulinum toksin tedavileri pek çok ülkede kozmetik kullanımı için onay almıştır. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bu toksin, 20 yıldır kullanılıyor. İlk olarak şaşılık tedavilerinde kullanılmıştır. Günümüzde ise estetik amaçlı uygulamaların başında gelen Botulinum toksin tedavisi uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı meydana getirir. Bu hareket kısıtlılığı sadece uygulama yapılan alanın 1- 2 cm çevresindedir. Bu şekilde kasın neden olduğu mimik çizgilerinin derinleşmesi engellenir.

Botulinum Toksin Etki Süresi

Botulinum toksin uygulamaları yapıldıktan 3- 4 ay sonra güçlü kaslarda hareketler geri dönebilir. 4 aydan sonra ise zayıf kaslarda da hareketlenmeler başlayabilir. 6 ay içerisinde ise Botulinum toksin uygulaması etkisi tamamen kalkabilir. Bu nedenle yapılan bu uygulamanın 4 ile 6 ay arasında yenilenmesi önerilir. Bu uygulamanın periyodik olarak tekrarlanması ile birey kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrenir. Bu da kırışıklıkların azalmasını sağlar. Zaman içerisinde toksin uygulama süreleri uzayabilir. Uygulama sonrasında yüzde herhangi bir ifade kaybı oluşmuyor. Belli aralıklarla ömür boyu bu uygulama kullanılabilir. Ancak 3 aydan erken uygulama yapılması önerilmez.

Botulinum Toksin ile Kırışıklık Tedavisi

Botulinum toksin ile etkili bir kırışıklık tedavisi yapılabilir. Kırışıklığa neden olan kasların hareketine engel olunan bu uygulama sayesinde kaslar hareket etmedikçe kırışıklık oluşmayacaktır. Tüm dünyada kullanılan en etkili estetik tedavi yöntemleri arasında bulunur. Kullanılan botulinum toksin miktarı kırışıklık tedavi fiyatları belirlenmesinde önemli rol oynar. Uygulama burun üstü, alın, göz kenarı, kaş ortası gibi alanlara yapılır. Dudak üstü çizgiler, burun üstü çizgilerde botulinum tedavisi kullanım alanları arasında yer alır. Yapılan uygulama ile mimik çizgileri oluşmaz. Bu şekilde etkili bir kırışıklık tedavisi sağlanmış olur.

Botulinum Toksin ile Kaş Çatma Tedavisi

Botulinum toksin ile kaş arası çizgileri engellenebilir. Kat çatma mimiğine bağlı olarak koş ortasında kırışıklıklar meydana gelir. Kaşlar arasındaki kırışıklıklar ilk etapta sadece kaşlarınızı çattığınızda ortaya çıkar. Ancak zaman içinde kalıcı hale gelebilir. Kaş ortasındaki kırışıklığa Botulinum toksin uygulaması ile engel olunabilir. Genetik olarak kaş çatmaya neden olan kasları güçlü bireyler özellikle bu tedavileri tercih ederler. Çünkü genç yaşlarda kaş ortalarında beliren çizgiler çok geçmeden kırışıklık olarak kalıcı hale gelebilir. Uygulamada Botulinum toksin enjeksiyonu kullanılır. Kaş ortasındaki kaslar kaş çatma nedeni ile kırışıklık oluşturur. Çizgiler oluşmuş ise dolgu jel kullanılarak çizgiler yok edilebilir. Ancak dolgu işleminin başarısı için öncelikle Botulinum toksin işlemi yapılmalıdır.

Botulinum Toksin ile Kaz Ayağı Tedavisi

Botulinum toksin göz çevresine uygulandığında  gülerken gözünüzü kısmak ve gözünüzü açıp kapatırken mimikler oluşmasını engeller. Göz kenarlarında kaz ayağı denilen kısımlar bulunur. Bu kısımda cilt oldukça incedir. Gülerken gözünüzü kıstığınızda da mimiklere bağlı olarak çizgiler ortaya çıkar. Göz kenarındaki bu çizgiler zaman içerisinde kalıcı hale gelebilir. Yüzünüzde sürekli bir üzgün ve yorgun ifade olmasına neden olur. Yapılan göz kenarı kırışıklık tedavisi ile göz kenarındaki kasın kasılma hareketi engellenir. Bu şekilde daha dinç bakışlar elde edebilir, kırışıklıkların azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Göz çevresini gençleştirmek için kullanılan Botulinum toksin enjeksiyonu kas hareketi olmadığında üzerindeki cildi kırıştırmaz. Bu şekilde mevcut kırışıklıklar azalmış olur.

Botulinum Toksin ile Diş Sıkma Tedavisi

Botulinum toksin ile diş sıkma tedavisi de yapılır. Diş sıkmak oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Bu sorun tedavi edilmez ise zaman içerisinde dişlerde kırılma hatta çene eklemlerinde sorunlar bile ortaya çıkabilir. Diş sıkmaya neden olan kas masseter kasıdır. Bu kasa Botulinum toksin enjekte edildiğinde masseter kasının kasılmasının önüne geçilir. Bazı bireylerde genetik yatkınlıktan dolayı bu kas çok güçlüdür. Bu da diş sıkma probleminin çok fazla olmasın anlamına gelir. Bu kasın gevşetilmesinde etkili olan Botulinum toksin işlemleri yaklaşık olarak 4 ay sürer. Kişisel faktörlere göre bu süre değişebilir. Dişlerini çok fazla sıkan, spor yapan ve kas gücü çok fazla olan bireylerde bu süre daha kısa olabilir.

Botulinum Toksin ile Terleme Tedavisi

Botulinum toksin ile koltuk altı terleme tedavisi de uygulanır. Hiperhidroz olarak bilinen aşırı terleme sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak bireyleri psikolojik ve sosyal olarak çok fazla olumsuz bir şekilde etkiler. Koltuk altı ve el içi aşırı terleme olan bölgelerdir. Stres ve heyecan gibi uyarılarla bu alanlardaki terleme artabilir. Bunun için Botulinum toksin terleme tedavisi tercih edilebilir. Uygulama sonrasında terleme etkisi azalır. Bir iki gün içerisinde uygulamanın etkisi görülmeye başlar. 2 hafta içinde terleme artık kişiyi rahatsız etmez. 4 ile 6 ay arasında Botulinum toksin terleme durdurma etkisi devam eder. Sonrasında uygulamanın tekrarlanması gereklidir.

Botulinum Toksin Ne Kadar Sürede Etkildir?

Botulinum toksin cilt yüzeyinde hareket halinde görünen, sabit halde iken görünmeyen kaslara uygulanır. Yapılan uygulama 2 ile 10 gün arasında sonuç verir. En fazla bir ay içinde ise hangi alanda uygulama yapılmışsa hedeflenen amaç sağlanır. 3 ile 6 ay arası Botulinum toksin süresi bulunur. Bu zaman dilimi sonrasında uygulamanın tekrarlanması elde edilen faydaların sürekli olmasını saplar. Bazı kişilerde antikor gelişir. Bu da tekrarlayan zamanlarda etkisizlik oluşturabilir. Doğru dozda ve doğru yere yapıldığında herhangi bir komplikasyon gözlemlenmez. Uygulama sonrasında hasta en az 4 saat yatar pozisyonda olmamalıdır. Bunun yanında Botulinum toksin uygulama alanına en az bir hafta masaj yapılmamalıdır.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail